Exwiz İhracat Yazılımı

Ülkelere Proforma Hazırlamak Ayrıcalık İster

İhracatçı firmalara özel hazırlanmıştır. 

Exwiz Türkçe & İngilizce çalışarak istediğiniz lisanda otomatik olarak proforma hazırlamaktadır.

Ürünler seçildikçe hacim ve ağırlık olarak konteynır simülasyonu yapılmaktadır, doluluk oranı gösterilmektedir.

Anlık olarak firmaya daha önce verilen teklif ve satışlar analiz edilebilmektedir, ürün fiyatları analiz bölümünde kontrol edilebilmektedir. Revizyon takibi ile alıcının indirim ve değişiklikleri raporlanabilmektedir. Resimli proforma hazırlama özelliği bulunmaktadır.

Proforma şablonları kullanıcılar tarafından kolayca düzenlenebilmektedir. Alıcı veya ülke bazında farklı proforma şablonları hazırlama olanağı bulunmaktadır.

Alıcınız hangi ülkede olursa olsun çok kısa sürede proformanızı hazırlayıp gönderebilirsiniz.

Teklifiniz onaylandığında tek tuş ile satış sözleşmesi – kontrat ve sipariş oluşturabilirsiniz.

 • Grafiksel Konteynır Simülasyonu ile konteynırda kalan yeri proforma aşamasında görerek satışınızı arttırabilirsiniz.
 • Outlook entegrasyonu ile Exwiz içinden proforma faturanızı müşterinize kolayca gönderin.
 • Teklif edilecek olan ürün bilgilerini Excel dosyasından alarak kısa sürede teklif hazırlayabilirsiniz.
 • Alıcı ile anlaşılan satış koşulu, çalışma şartı bilgileri otomatik gelerek proformanız oluşur.
 • Birim maliyet üzerinden satış fiyatı oluşturarak, liste fiyatını kullanarak, maksimum indirim yapılacak fiyat aralığı takibi yaparak fiyat oluşturabilirsiniz.
 • Eski bir teklifteki bilgileri kopyalayarak yeni bir teklif hazırlayabilirsiniz.

Exwiz ile proforma hazırlama ayrıcalığına sahip olabilirsiniz.

Exwiz ile miktar ve tutar olarak alıcı firmalarınız ile yapılan tüm kontratları ve bakiyelerini detaylı olarak takip edebilirsiniz.  Anlaşma Koşulları ve Ürünler, Mal satışlarınızda da anlaşma yaptığınız alıcı firmanın sizden hangi koşullarda, ne miktarda, ne zamanda hangi ürünleri alacağı bilgileri detaylı olarak belirtilebilmektedir. Kontrattan sipariş ile ihracat gerçekleştirilir. Komisyoncu Takibi, Arada komisyon alan bir firma varsa anlaşılan komisyon yüzde ve/veya tutar bilgileri ve fatura kesilip mal çıkışı yapıldıkça bakiye takibi  Exwiz ’de otomatik olarak yapılabilmektedir. Alıcı Bazında Ürün Kotası, Alıcıların sene içinde hangi üründen ne kadar ürün alacağı senelik kontrat takibi ile kolayca yapılabilmektedir.

Alınan Siparişlerin Detayları ve Takibi Size Zaman Kazandırır…

Yurtdışı müşterilerinizin isteklerini siparişe yansıtmanızı Exwiz  kolaylaştıracaktır.  Sipariş ürünlerini Exwiz’e girerken ağırlık ve hacim olarak konteynır simülasyonunu izleyebilirsiniz. Outlook entegrasyonu ile sipariş ile ilgili müşteri yazışmalarınızı kaydedebilir, ilgili doküman ve resimleri ihracatla ilişkilendirip saklayabilirsiniz. Kontratlarda yer alan ürünleri siparişe aktarabilirsiniz. Alıcının aldığı ürünleri görebilir ve kolayca seçim yapabilirsiniz. Net, brüt kg, hacim, dış ambalaj hesaplamalarını Exwiz sizin için otomatik olarak yapacaktır.

Sipariş sırasında ürünlerin yüklenme durumlarını izleyebilirsiniz.

Bekleyen siparişler istenen özelliklere göre sıralanır ve siparişin tümü veya kısmi olarak yüklemesi yapılmaktadır. Birden fazla sipariş tek ihracata bağlanabilmektedir veya siparişlerin içinden kısmi yükleme ile bir ihracat oluşturulabilmektedir.

1

Farklı Siparişleri Birleştirme

2

Sevk Edilen Ürün Miktarını Belirtme

3

İrsaliyeleri Okuyup Yükleme

4

Yüklemeyi Planlama

Birleşen siparişlerin kolaylıkla takip edilebilmesi için her siparişe ayrı irsaliye belgesi otomatik hazırlanabilir. Birleşen siparişlerinizi tek fatura, tek GÇB ile göndermeniz firmanıza zaman ve maddi olarak avantaj sağlayacaktır.
İrsaliyesi hazır olan ürünler ERP sisteminden otomatik olarak çekilerek sipariş miktarı ve hazır olan ürün miktarları görülür ve onayınız ile ihracat yüklemesi  oluşturulabilir. 

ERP sisteminiz içinde deponuzdaki hazır olan ürünleri Exwiz görebilir ve kolayca yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

İhracat aşamasında belli olan bilgilerin Exwiz içinde girilmesi için hazırlanmıştır. nakliye bilgileri, sigorta bilgileri, faturaların son kontrolleri, akreditif bilgileri, banka detayları, konşimento detayları  ile ihracatınızı hızlandırın.

Nakliye firmaları ile yapılan dönemsel anlaşmaların Exwiz ’de kayıt altına alınması sayesinde ihracatların nakliye maliyetlerini sizin için hesaplayacaktır.

Exim ve faktöring bilgileri de ihracat işlemlerinde yer almaktadır.

Ürünlerin hangi konteynıra konacağı bilgileri çok kolay şekilde yapılarak çeki ve packing list otomatik hazırlanmaktadır.
 • Yüklemesi yapılacak olan bir veya birden fazla sipariş seçilir.
 • Yüklenecek olan ürünler işaretlenir.
 • Konteynıra kopyalanır.
 • Miktarları farklı ise değiştirilir.
 • Packing list formu otomatik olarak hazırlanır.

Yurt dışındaki alıcı firmanın istediği ve Türkiye Gümrüğünden çıkması için hazırlanması gereken tüm belgeler otomatik olarak hazırlanmaktadır. Akreditif koşulları gereği ilave değişiklik veya ilave edilmesi gereken bilgiler için değişiklik yapılabilmektedir. Exwiz ‘de belgelerin şablonları kullanıcı isteklerine göre ve istenilen lisanda hazırlanmaktadır. İhracat evrakları müşteri veya ülke bazında farklılıklar içerebilir, her ülkeye ya da müşteriye özel hazırlanabilir.

 • Türkçe fatura
 • Yabancı fatura
 • Transit ticaret formu
 • Çeki listesi
 • Packing list
 • ATR, MENŞE, EUR, FORMA
 • Yükleme notası
 • Sigorta talimatı
 • Shipment advice
 • Transit ticaret formu
 • Yükleme özet
 • Banka evrak talimatı
 • Beneficiary’s declaration
 • Certificate of conformity
 • Ödeme talimatı
 • Banka Yazıları
 • Banka Ödeme Takibi
 • Diğer Tüm İstenen Belgeler…
 • Müşteriye özel isteklerini içeren belge hazırlama özelliği
 • İstenilin dizaynda
 • İstenilen Lisanda

Exwiz gelen ödemeleri takip edebilir ve finansman departmanına iletebilir. Anlık olarak hangi firmadan ne kadar ve hangi vadede ödeme geleceğini, açık fatura tutarlarını izleyebilmektedir. 

Müşterileriniz için ödeme planları oluşturur ve gelecek olan ödemeler ile ilgili sizi bilgilendirir.

Müşterilerden gelen avans bedelinin kayıt altında tutulmasını sağlar. 

Teklif bile verilmeden alınan avans bedelini işleyebilir, ihracat gerçekleştikçe kalan avans miktarını sizin için takip eder. 

İhracat aşamasında yapılan tüm masrafları Exwiz’e işleyebilirsiniz.  

Dosya bazında ihracatın maliyeti otomatik olarak oluşacaktır. Detaylı olarak takip edilebilmektedir. 

Dahilide işleme rejimi çerçevesinde ihracat taahhütlerinizi kayıt altına alabilirsiniz. Yapmış olduğunuz ihracatınızdaki ürünlere karşılık olarak ithal edilen ürünlerinizin düşüşlerini takip edebilirsiniz. Hak edilen fire oranlarına göre hesaplamaları izleyebilirsiniz. 

Exwiz ihracat e-faturalarınızı Gelir İdaresi Başkanlığı ve Gümrük Ticaret Bakanlığının istediği şekilde hazırlar, belgeniz üzerinde olmasını istediğiniz ilave bilgileri sizin için oluşturur. İhracat e-faturalarınız gönderilmeden önce 2 ayrı kontrolden geçirilerek GİB ve GTB’nin istediği standartlarda gönderilir. Exwiz, ihracat e-faturanızı özel entegratör firmalar aracılığıyla GİB ve GTB’ye ulaştırdıktan sonra, Gümrük Ticaret Bakanlığının firmanıza göndermiş olduğu 23 haneli referans numarasını, tescil no ve fiili ihraç tarihi bilgilerini size ulaştırır.

Exwiz XML e-posta özelliği sayesinde, ihracat satış bilgilerinizi XML dosyasına çevirir, 23 haneli referans numarası ve diğer e-fatura bilgilerinin yer aldığı otomatik bir mail hazırlar. Bu maili gümrükçünüze, ihracat birliğinize ve ilgili bankaya gönderebilirsiniz. Gümrükçünüz XML dosyasını gümrük programının içine kolaylıkla alabilir, bilgiler gerekli alanları otomatik doldurur. Gümrükçünüzün GÇB işlemlerini kolaylaştırır, hızlandırır.


Sistem Nasıl Çalışıyor?

e-Fatura gümrük işlemleri kılavuzuna ulaşmak için (Versiyon 1.7 – 12.10.2017) tıklayınız.

GTB Alan Tespiti listesine ulaşmak için (Versiyon 1.7 – 12.10.2017)  tıklayınız.


Exwiz İhracat e-Fatura Neler Sunar?

 


Soru-Cevap

CTRL+F tuşlarına basarak sorular içerisinde arama yapabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan ihracat e-fatura ile ilgili sık sorulan sorular için buraya tıklayınız.


Soru : Getirilen Uygulama ile BÜTÜN İHRACAT FATURALARI E-FATURA olarak mı düzenlenmek zorundadır?

Cevap : Hayır. Söz konusu uygulama ile SADECE hali hazırda e-Fatura sistemine kayıtlı kullanıcı olan ihracatçıları ilgilendirmektedir. Ayrıca GÜMRÜK BEYANNAMELİ MAL İHRACI dışında kalan ihracat işlemlerine ait faturalar eskiden olduğu gibi matbu (Kağıt / eArşiv) olarak düzenlenebilecektir. Örneğin; hizmet ihracı işlemleri, serbest bölge işlem formu ile gerçekleştirilen ihracat işlemleri vb.


Soru : Navlun, sigorta vb. hizmet kalemleri için GTİP numarası bulunmamaktadır. Bunları ihracat faturası üzerinde nasıl göstermemiz gerekir?

Cevap : İhracat faturasında bu şekilde yer alması gereken sigorta, navlun, komisyon vb. tutarları ayrı bir satır olarak girmeden, satırlara, kalemlere dağıtarak yapabilirsiniz. Yani bir satırda belirttiğiniz mala ait maliyet ve ona ilişkin sigorta bedelini aynı satıra yedirerek yazabilirsiniz. Ancak faturanın açıklama kısmına ne kadarının maliyet ne kadarının sigorta, navlun vb. olduğunu ayrı ayrı göstermeniz gerekmektedir. Bu alanları ayrı bir satır olarak yazmanıza gerek bulunmamaktadır. Bu belirtilenin dışında faturanın iskonto tutarı alanında artırım veya indirim alanları seçilerek de işlem yapılabilir. Yani UBL TR 2.1 Ortak Elemanlar Kılavuzunda 16. sayfada iskonto ve artırım ile ilgili açıklamalar bulunmaktadır. Bu açıklamalara göre artırım kısmı seçilip belirttiğiniz işlemi yapabilirsiniz. Bu arada da açıklama alanına gerekli açıklamayı yapabilirsiniz.


Soru: Bedelsiz ihracatlara ilişkin faturalar da e-fatura kapsamında mıdır?

Cevap : Bedelsiz ihracatta da mal çıkışında GÇB düzenlenip düzenlenmediğine göre ihracat e-faturası düzenlenecek olup GÇB ekinde düzenlenmediği müddetçe gönderici e-arşiv kullanıcısı ise e-arşiv fatura değilse kağıt fatura olarak düzenlemeye devam edecektir. Bununla birlikte bedelsiz gönderilen mallar bir GÇB ile çıkacaksa faturası mutlaka e-Fatura olmak zorundadır. Fatura bedeli sıfır olabilir, ancak gümrük kıymetine esas bedel sıfır olamadığından uygulamanın ilk günlerinde bu hususta aksaklıklar olmuştur, söz konusu durum faturanın bedelsiz olduğunda fatura bedelinin sıfır olabileceği şeklinde gümrük yazılımında güncelleme yapılarak çözülebilecektir. Gümrük sistemi bedelsiz ihracat durumlarında fatura bedelinin sıfır olmasını sorun olarak görmemesi gerekir. Gerekli geliştirme yapılana kadar söz konusu faturalar matbu fatura olarak düzenlenebilir.


Soru : Yansıtma , Fiyat farkı faturaları Yurt dışına gönderilen mala ilişkin yansıtma ve fiyat farkı faturaları da ihracat e-faturası olarak mı kesilmelidir?

Cevap : Bu faturalar da GÇB ekinde yollanıyorsa ve mal ihracı kapsamında değerlendiriliyorsa ihracat efaturası olarak kesilmelidir. Ancak hizmet ihracı kapsamında değerlendiriliyorsa ihracat e-faturası olarak düzenlenmeyecek gönderici e-arşiv kullanıcısı ise e-arşiv fatura değilse kağıt fatura olarak düzenlenecektir.


Soru : Satıcının vergi numarası malı satın alan firmanın ilgili ülkede Vergi numarası bilinmiyor ise ne yapmalıyım ?

Cevap : Malı satın alan kurumun ilgili ülkedeki vergi kayıt kodu” Bu alan zorunlu olarak belirlenmemiştir. Bilinmiyor ise bu alan boş geçilebilir. Yurtdışındaki firmanın firma ıd‟si, gönderilecek ülkenin mevzuatına göre bizdeki VKN‟ye karşılık gelen numaradır.


Soru : Redrese İşlemleri nasıl yapılacak. Ürünler açık olarak götürülüp direk gemiye yükleme yapan işletmelerde teorik olarak yaklaşık miktar üzerinden GÇB açılıyor ise ve çeşitli nedenlerden dolayı (gemiye sığmama, hasar görme, özgül ağırlık farkı vb) eksik yükleme yapılmak zorunda kalınıyor ise beyannamede gerçekleşen miktar üzerinden düzeltme yapılması gerektiğinde nasıl bir uygulama yapılacaktır?

Cevap : Bu tip durumlarda yapılan redrese işlemleri için yeni bir e-Fatura düzenlenmesi gerekmektedir. Mükellef beyannamenin açılışında kullandığı e-Faturayı red durumuna çekmek zorundadır. Ret işlemini istediği zaman yapabilir. Bu işlemler için kesilmesi gereken redrese cezası ile ilgili olarak GTB ile görüşmeler devam etmektedir.


Soru : Nakliye & Gümrük Masrafları teslim şekli EXW olan bir faturada gümrük masrafı için küçük bir tutar ekleniyor. E-Faturada da bu bir sıkıntı yaratır mı?

Cevap : Hayır. Bu tür masraflar istenirse satır bazında kalem maliyetlerine eklenebileceği gibi fatura alt toplamında İndirim/Arttırım için kullanılan AllowanceCharge kısmına da yazılabilir.


Soru : Tax-Free Satışı bulunan tüm işletmeler bu tür satışlarına ait tüm faturalarını e-Fatura olarak mı düzenleyeceklerdir?

Cevap : Hayır. Bu durumda da SADECE hali hazırda e-Fatura sistemine kayıtlı olan ve Turistlere taxfree kapsamında satış yapanları ilgilendirmektedir. Ayrıca, KDV’nin turiste iade edilmesi usullerinden sadece ARACI KURUMLAR yoluyla iade yapılan durumlara ait faturalar e-Fatura olacaktır. Aracı kurumla anlaşması olmayan satıcıların, bir başka ifade ile turiste KDV iadesinin KDV Genel Uygulama Tebliğinde öngörülen diğer iade usulleri ile yapan satıcıların, şu an itibariyle e-Fatura zorunluluğu olmayıp, bu tip durumlarda faturalar eskiden olduğu gibi matbu (Kağıt / e-Arşiv) olarak düzenlenebilecektir. Ancak ileriki zamanda; Başkanlığımızca Gümrük İşlemleri Kılavuzunda güncelleme yapılıp bu tür iade usullerine de yer verilmesi halinde duyurulacak bir tarihten sonra bu tip işlemlere ait faturaların da e-Fatura olması sağlanacaktır. Başkanlığımızca kademeli bir geçiş esası belirlenmiştir.


Soru : Türkiye sınırlarına girişi olmayan Transit Ticaret kapsamındaki satışlar ihracat e-faturası olarak düzenlenmeli midir?

Cevap : Hayır. Sadece Gümrük Çıkış Beyannamesi ile yurtdışına çıkan malın faturası ihracat e- faturası şeklinde düzenlenmelidir. GÇB ekinde çıkmayan mallara ait faturalar eskiden olduğu gibi matbu fatura (kağıt veya gönderici earşiv mükellefi ise e-arşiv fatura) olarak düzenlenmelidir.


Soru : İhracat ve Tax-free faturası düzenleyen e-fatura mükellefleri, GİB tarafından ücretsiz olarak sunulan PORTAL yöntemini kullanabilir mi?

Cevap : Portal yöntemini kullanan ve ihracat veya yolcu beraberi eşya faturası düzenleyen mükellefler uyumlu bir yazılım programı kullanarak yükleme modülü (işletmenin kendi satış sisteminde düzenlenen faturaların, bir yazılım aracılığı ile GİB portal uygulamasına toplu halde yüklenmesine imkan veren durum olup, aylık fatura yükleme sınırı 500 adettir) ile ihracat faturası veya yolcu beraberi eşya faturası düzenleyebileceği gibi, manuel olarak da ( işletme faturayı GİB portal sistemini kullanıp, faturasını bu sistemde oluşturduğu yapıdır) GİB PORTAL üzerinden bu faturaların düzenlenmesi mümkün hale getirilmiştir. Bununla birlikte GİB PORTAL’i yeterli düzeyde mobilite sağlaması ve tüm işletmelerin kendi satış sistemlerine uyum sağlaması mümkün bulunmadığından, ihracat ve yolcu beraberi eşya faturası kapsamında düzenlenecek e-Faturalarda bu yöntem, faturalama süreçlerinde ilave gereksinimi duyan işletmeler açısından tavsiye edilmemektedir.


Soru: Serbest Bölgelerdeki şirketlere düzenlenen e-Faturalar, alıcı da e-faturaya kayıtlı bir kullanıcı ise ihracat e-faturası olarak mı düzenlenmelidir?

Cevap : Serbest bölgedeki alıcıya düzenlenen fatura, GÇB ekinde düzenlenen bir fatura ise ihracat e-faturası olarak düzenlenmeli, serbest bölge işlem formu vb. başka bir belge ekine alındığı durumlarda alıcı da e-fatura mükellefi ise eskisi gibi normal e-fatura olarak (ihracat tipinde değil) düzenlenecektir. Serbest bölgedeki alıcı e-faturaya kayıtlı değilse ve gönderici e-Arşiv mükellefi ise e-Arşiv Fatura düzenleyecek, değilse kağıt fatura düzenlenecektir.


Soru : Konsinye ihracat da e-Fatura kapsamında mıdır?

Cevap : Konsinye ihracat türü işleyişi açısından farklı özellikler göstermektedir. Bu nedenle e-Fatura olarak düzenlenmeyecek olup, matbu (kağıt/e-Arşiv) fatura olarak düzenlenecektir.


Soru : Yurtdışına düzenlenen hizmet faturaları da ihracat e-faturası şeklinde mi düzenlenmelidir?

Cevap : e-Fatura kayıtlı kullanıcılarının düzenleyeceği ihracat faturalarının e-fatura olarak düzenlenmesi imkanı sadece mal ihracında söz konusudur. Hizmet ihracı bu kapsamda olmayıp eskisi gibi gönderici e-arşiv kullanıcısı ise e-arşiv fatura değilse kağıt fatura olarak düzenlemeye devam edecektir.


Soru: Yurtdışına çıkışlarda düzenlenen proforma faturalar İhracat e-Faturası kapsamında mıdır?

Cevap : Proforma fatura 213 sayılı vergi usul kanununda kabul edilen gerçek bir fatura olmadığından ve bir teklif olarak kabul edildiğinden kağıt ortamda düzenlenmeye devam edecektir.


Soru : Tax-Free faturalarının e-Fatura olarak düzenlemesinde fatura iptali nasıl olacaktır?

Cevap : Tüm e-fatura uygulamalarında olduğu gibi Tax-free e-faturasında da iptal mekanizması yoktur. Satış iadeleri ya da satış iptali gerektiren durumlarda gider pusulası ile ürün geri alınacak, böylece muhasebe kayıtlarına hem hasılat hem de gider kaydı yapılacaktır. Bununla birlikte işlem karşılığında düzenlenen e-Fatura hali hazırda GTB sistemlerine gönderilmiş olduğu için haksız iadelerin önüne geçmek için yapılması gereken işlemler “e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzu (Versiyon 1.5) ”nun 4.1.1 bölümünde ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir. Satış iadesi / satış iptali olan fatura bilgileri GİB tarafından oluşturulan PORTAL üzerinden bildirilmesi zorunlu olup, ayrıca satıcılar bu işlemlere ait faturaları içeriği olmaksızın ve kişisel verilerin korunması mevzuatındaki hükümleri de dikkate alarak aracı kurumlarına İSTEĞE BAĞLI OLARAK (zorunlu değil), sms, mail, faks, web servis vb yöntemlerle bildirimini de yapabilirler.


Soru : Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile yapılan mikro ihracat da e-Fatura kapsamında mıdır?

Cevap : Mikro ihracata ilişkin kesilecek faturalar gönderici e-arşiv kullanıcısı ise e-arşiv fatura, değilse kağıt ortamında kesilmeye devam edilecektir. Gerek GTB’nin gerek Başkanlığın bu konuda bir düzenlemesi bulunmamakta olup, aksi belirtilmediği sürece matbu (kağıt/e-Arşiv) fatura düzenlenmeye devam edilecektir.


Soru : GTB üzerinden giden e-Faturalar Alıcı firma olan Serbest bölgedeki şirketin e-Fatura posta kutusuna düşecek mi ? Serbest bölgedeki e-fatura kayıtlı kullanıcısı olan alıcı firmaya faturanın teslimi nasıl olacaktır ?

Cevap : GÇB ekinde, serbest bölgedeki alıcıya çıkan mallara ilişkin faturalar bir e-fatura olacağı için e-fatura gönderilirken GTB’nin VKN’si seçilerek gönderilmelidir. Böylece elektronik olarak düzenlenen fatura GTB’nin posta kutusuna düşecektir. e-Fatura uygulaması kapsamında işlemin sıhhati için eFaturalar yalnızca bir posta kutusuna gönderilmektedir. Serbest bölgedeki alıcı e-fatura kullanıcısı ise faturanın XML hali harici elektronik bir kanaldan (mail vb.) alıcıya ulaştırılmalıdır.


Soru : Yabancılara Özel Fatura düzenlenmesi durumundaki ihracat işlemlerinde de e-Fatura olarak mı düzenlenmelidir?

Cevap : Özel Fatura düzenlenmesi durumu sadece bavul ticareti uygulamasında vardır. Özel fatura diye adlandırılan uygulama fatura ve GÇB’nin tek belgede birleştirilmiş halidir. Belgenin hukuki yapısında bir değişikliğe gidilmediği sürece uygulama eskiden olduğu gibi, matbu haldeki fatura düzenlenerek işlemeye devam edecektir.


Soru : Buyer Customer Party alanındaki firma ID’sini firmalar/mükellefler nereden elde edecekler? Bu ID hiç yoksa nasıl hareket edilecek?

Cevap : Kastedilen BuyerCustomerParty/Party/PartyLegalEntity/CompanyID ise kılavuzda şu şekilde belirtilmiştir; “Party/PartyLegalEntity/CompanyID: Malı satın alan kurumun ilgili ülkedeki vergi kayıt kodu” Bu alan zorunlu olarak belirlenmemiştir. Bilinmiyor ise bu alan boş geçilebilir. Yurtdışındaki firmanın firma ID’si, gönderilecek ülkenin mevzuatına göre bizdeki VKN’ye karşılık gelen numaradır.


Soru : GTB’den gelen 23 haneli referans numarası için bir web servis sunulabilir mi? Ya da GİB üzerinden sistem uygulama yanıtı olarak kullanıcılara iletilebilir mi?

Cevap : Referans numaraları sistem yanıtı içerisinde gelmektedir. Sistem yanıtı içinde referans numarasının okunabilmesi için, yazılımcınızdan teknik destek alınması ve gerekli güncellemelerin yapılması gerekmektedir. Portal kullanıcıları için de gerekli geliştirme çalışmaları devam etmekte olup, bu ay (Temmuz 2017) içinde tamamlanacaktır. Referans numarasını sistem yanıtı içinde yazılımı güncel olmadığı için göremeyen ihracatçı mükelleflerimiz, GTB Portalına (efatura.gtb.gov.tr) TPS sisteminde kullandıkları kendi kullanıcı adı ve şifrelerini girerek de, e-Fatura’ya ait referans numarasını ve TPS kayıt tarihini sorgulayarak öğrenebilmektedirler.


Soru : İhracat faturalarını kesip, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın portalına gönderdiğimizde intaç tarihini nasıl öğrenebileceğiz? İhracat faturalarında intaç tarihi ve Gümrük Beyanname numarası bilgisi olacak mı?

Cevap : Gümrük İdaresi fiili ihracatı tamamlanan eşyanın kabul uygulama yanıtı ile ilgilisine dönerken, fiili ihraç tarihi ile GÇB tescil numarasını da yanıt içinde dönmektedir. e-Fatura, ihracat işlemine ait intaç tarihinden önce düzenleneceğinden, e-Fatura üzerinde intaç tarihinin yazılması mümkün bulunmamaktadır.


Soru : İhracatta e-Fatura kesmeye başlayan firma 01.07.2017 tarihine kadar diğer ihracat işlemleri için kağıt fatura kesebilir mi? Önceden düzenlenmiş kağıt faturaların 1/7/2017 tarihinden sonra iptali ve yerine e-Fatura düzenlenmesi zorunlu mudur?

Cevap : Evet. 01.07.2017 tarihine kadar, gümrük beyannameli mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı işlemlerinde e-Fatura da düzenlenebileceği gibi matbu (kağıt veya e-Arşiv) fatura da düzenlenebilir. Faturalama süreci 1/7/2017 tarihinden önce başlamış ve matbu fatura olarak düzenlenmiş işlemlere ait 1/7/2017 tarihinden sonra nihayetlendirilecek ihracat işlemlerine bu suretle devam da edilebilecektir. Önceden düzenlenmiş matbu faturanın iptal edilip, yerine eFatura düzenlenmesine gerek yoktur.


Soru : 23 Haneli referans numarasının faturamızın görüntüsünde yer alma zorunluluğu var mı?

Cevap : Fatura açısından böyle bir zorunluluk olmadığı gibi teknik olarak da mümkün değildir. Söz konusu referans numarası e-Faturanın GTB sistemlerine iletilmesine müteakip GTB sistemi tarafından otomatik olarak oluşturulmaktadır. Söz konusu ref. numarası GÇB’nin hazırlanması aşamasında 0886 belge kodu ile GÇB’ye aktarılacaktır.


Soru : Uçak yüklemelerinde sistemden gelen ağırlık yerine ambar ağırlığı yazmak zorundayız. Bu durumda ihracat faturamızın da mutlaka beyanname kilosundan düzenlenecek doğru mu?

Cevap : Evet. GÇB bilgileri ile ilgili ihracat faturası bilgileri birbirini, GTİP, Mal Cinsi, Miktarı ve Kıymeti açısından doğrulamalıdır. Aksi takdirde sistem hata verecek olup GÇB’nin tesciline izin vermeyecektir.


Soru : Eşyanın bulunduğu kabın adedi zorunlu ve karşılaştıracak alan mıdır? Birkaç farklı ürün kalemi örneğin tek pakette gönderilecekse bu alan nasıl doldurulmalı?

Cevap : Bu alan her ne kadar GTB mevzuatı açısından zorunlu olsa da sahada uygulanmadığı görülmüştür. Bu nedenle yayınlanan yeni shematrona göre teknik olarak doldurulması zorunlu bir alan değildir.


Soru : İhracatta e-Faturadaki ticari eşyanın tanımı ile beyannamedeki eşyanın ticari tanımı da birbiri ile karşılaştırılacak mı? Özellikle DİİB işlemlerinde bu konu çok önemlidir.

Cevap : İhracat faturasına yazılan bilgilerle GÇB üzerinde yer alan bilgiler birbiriyle uyumlu olmalıdır. GTİP bilgileri fatura ve GÇB de kontrol edilmekte olup, eşyanın tanımına ilişkin ibareler, ifadeler birebir aynı olup olmadığı sistemsel olarak kontrol edilmemektedir. Ancak, yapılacak kontrollerde bir sorun ile karşılaşılmaması açısından, fatura içeriği mal tanım bilgisi ile GÇB içeriği mal tanım bilgisi aynı olmasına özen gösterilmelidir.


Soru : GTIP numarası kaç karakter olacak ve kontrolü hangi seviyede olacaktır?

Cevap : GTİP NO zorunlu alandır ve noktasız 12 haneli olacak şekilde fatura ve GÇB’ye girilecektir.


Soru : Bazı ihracat faturalarında örneğin 100 adetlik mal için 1 kalemlik fatura oluşturulmaktadır. Ancak beyanname tarafında gerek menşei (ithal ise) gerek parti farklılığından dolayı bu 100 adetlik mal beyannamede 3 kalem olarak belirtilebiliyor. Böyle bir duruma beyannamede 3 kalem olarak göründüğü için faturada da 3 kalem olarak belirtilmesi gerekir mi?

Cevap : Evet. GÇB ile fatura birbirini doğrulamalıdır. Fatura kalemleri GÇB’ye satır satır aktarılmaktadır. Faturanın bir satırında ne görünüyorsa GÇB’de de aynı şekilde görünmelidir. Sistem e-Faturaları satır bazında kontrol etmektedir.


Soru : e-Fatura (İhracat Faturası) gümrüklerde uygulanmaya başlanınca Gümrük müşavirlerine bu yetki verilecek mi?

Cevap : e-Fatura uygulaması ile gerekli mobilite sağlanabilir ve yazılımsal olarak müşavirlere mobil araçlar da dahil olmak üzere eFatura düzenletilebilir. Bilindiği üzere; Fatura düzenleme yetkisi esas itibariyle mükellefe ait olup, mükellef tarafından özel yetkilendirme ile (özel bir vekaletname olabilir) Gümrük müşavirlerinin fatura düzenleyebilmesine imkan verilmiş ise, gümrük müşavirleri bu yetki sınırları kapsamında mükellef adına e-Fatura düzenleyebilir. Düzenlenen fatura mükellefe aittir ve mükellefin elektronik imzasını ihtiva etmektedir. Bunun için portal yöntemi dışında bir yöntem kullanılması gerekmekte olup, gerekli destek yazılım firmalarınca sunulmaktadır.


Soru : Faturalar elektronik sistem üzerinde Gümrük onayına gönderileceğinden bu sistem kapalı olduğu durumda acil çıkış yapılması için hangi önlem alınmalı?

Cevap : Yaşanabilecek teknik aksaklıklar ile ilgili olarak gerek GİB gerek GTB gerekli tedbirleri almış ve kurumsal adresleri üzerinden mükellefler ile paylaşmış olup, GİB ayrıca tüm eFatura mükelleflerine e-Posta ile de bilgilendirme yapmaktadır.


Soru : E-Fatura kesilirken VKN girme zorunluluğu var fakat yurtdışı alıcılarının VKN’si olmadığından bu işlem nasıl yapılacaktır?

Cevap : AccountingCustomer Party alanına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının bilgileri yazılmalı , BuyerCustomerParty alanına ise malı alan firmanın bilgileri yazılmalıdır. Konu ayrıntılı olarak e-Fatura Uygulaması Gümrük İşlemleri Kılavuzunda anlatılmıştır. Alıcı VKN bilgisi bilinmiyorsa 10 haneli 2222222222 numarası yazılarak işlem yapılmalıdır.


Soru : e-Fatura kesen ihracatçı firma Gümrük İdaresine eFaturaları matbu olarak ibraz etmek mecburiyetinde midir?

Cevap : Hayır, zaten faturanın kendisi Gümrük Ticaret Bakanlığının elinde olacağından ayrıca çıktı alınmasına gerek yoktur. Ayrıca hukuki olarak geçerli olan hali elektronik halidir.


Soru : Geriye dönük e-Fatura kesilemediği takdirde gemi yüklemesi akşam saatlerinde ya da hafta sonu biterse ilk iş günü yeni bir e-Fatura düzenlenebilecektir. Bu durumda gemi beklemede kalır. Demoraj ve benzeri masraflar oluşur. Bu durumda hangi yol izlenmelidir ?

Cevap : Bu tür durumlarda sorun yaşamamak adına müşavirlerin de kullanabileceği mobil e-Fatura çözümlerinin tercih edilmesi sorunların önüne geçeceğinden portal yöntemi dışındaki yöntemlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Gerek GİB gerek GTB sistemleri 7/24 çalışmaktadır.


Soru : Mevcut e-Fatura entegrasyonu olan bir mükellef sadece Tax-Free faturalar için özel entegratör kullanıp diğer faturalar için entegrasyon kullanabilir mi?

Cevap : Hayır, e-Fatura uygulaması bir bütündür ve yalnızca bir yöntem ile uygulamadan yararlanılabilmektedir.


Soru : İhracat faturaları kim tarafından nasıl reddedilecek, tek pencere sisteminden mi?

Cevap : Tescil öncesinde mükellef tarafından red mekanizması tetiklenebilir, tescil sonrasında ise Gümrük Ticaret Bakanlığı tarafından reddedilecek. Tescil öncesi ret mekanizmasında, 23 haneli referans numarasını iki kaynaktan temin edebileceksiniz. Size gelen sistem yanıtı içeriğinden ya da Gümrük Ticaret Bakanlığının sunduğu portal üzerinden fatura numaraları veya tarih aralığından faturalarınızı ve referans numaralarınızı sorgulayabileceğiniz gibi reddedebileceksiniz.


Soru : Yurtdışına fason işçilik yapıyoruz. Maliye nezdinde hizmet ihracı sayılıyor. Bu tür hizmet ihracı e-Fatura olacak mı? Mal ihracatı kavramına dahil mi?

Cevap : Gümrük Beyannamesine konu edilecek mal ihracı faturaları e-Fatura sistemine kayıtlı ihracatçılar tarafından kullanılacaktır. Faturada mal bedeli var ise bu kapsama girer ancak sadece hizmet bedelli bir fatura düzenleniyor ise ve ayrı bir fatura ile gönderme imkanınız var ise e-Fatura zorunluluğu olmadan da gönderebilirsiniz.


Soru : e-Fatura sadece kayıtlı kullanıcılar arasında veri akışını sağlamaktaydı yalnız ihracatta müşterilerimizin böyle bir durumu söz konusu değil, nasıl açıklayacağız?

Cevap : Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sanal olarak yurtdışındaki müşterinin ikinci alıcısı gibi tanımlanmıştır. Yurtdışındaki müşterinin yanında Gümrük Ticaret Bakanlığı alıcı olarak tanımlandığı için Gümrük Ticaret Bakanlığı kayıtlı kullanıcı pozisyonuna düşüyor. Bu kapsamda düzenlenen e-Faturalar Yurtdışındaki müşteriye harici yollardan ulaştırılacaktır.


Soru : Tescil alınana kadar yapılacak e-Fatura iptallerinin kontrolü kim tarafından nasıl yapılacak? Fatura iptali esnasında gümrük müşavirlikleri firması ile iletişim nasıl sağlanacak?

Cevap : Tescile kadar reddi mükellef tetikleyebilir. Bunun için tek pencere sistemine erişim şifresinin olması yeterlidir. Ancak saha uygulamalarında bu şifrelerin müşavirlerde olduğundan bahisle) bu işlemin müşavirce yapılması gerekecektir (Eğer firma müşaviri yetkilendirmiş ise)


Soru : Tax–Free faturalarının E-fatura olarak düzenlenmesi zorunluluğu yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında iade yöntemlerinin tümünü mü kapsamaktadır?

Cevap : Hayır. Yolcu beraberi eşya ihracı faturası düzenleyen satıcıların, verginin alıcıya iade edilmesi usullerinden sadece, “Yetki belgesine Sahip Aracılar Tarafından İade” usulü ile gerçekleştirilmesi durumunda, söz konusu faturaları e-Fatura olarak düzenlemesi zorunluluğu 1/7/2017 tarihinden itibaren başlayacaktır. Bu konuyla ilgili efatura.gov.tr adresinde 29.06.2017 tarihli duyuru yayınlanmıştır.


Soru : GTB’ den gelen uygulama yanıtında elektronik imza bulunmamaktadır. Uygulama yanıtını geçerli kabul edecek miyiz?

Cevap : Entegratör veya özel entegratör iseniz 8 gün ve imza kontrolünü GTB’ den gelen uygulama yanıtları için kaldırmanız gerekmektedir. ( Bu kontrol sadece GTB den gelen uygulama yanıtları için kaldırılmalıdır. Diğer uygulama yanıtlarında kurallar geçerli olarak işletilmeye devam edecektir.)

  Demo Talebi

  Bize Mesaj Gönderin
  Bize mesaj gönderin