Genel

DBI Yazılım, İzmir‘de düzenlenen İhracatta e-Fatura bilgilendirme seminerine katıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Ege İhracatçı Birlikleri işbirliğinde İzmir’de düzenlenen “e-Fatura Bilgilendirme Toplantısı” ihracatçı firmaların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Toplantıda, firmaların ihracat işlemlerinde e-fatura uygulamasıyla ilgili yaşadıkları sorunlar masaya yatırıldı.

Belgeyi veren kuruluşla, alan kuruluş arasındaki ilişkinin tek pencere sistemi ile elektronik ortama taşındığı bilgisini veren Kutlu, “Bizim amacımız ticareti hızlandırmak, e-Fatura bu amacımıza giderken bir araç. e-Beyanname ve e-Fatura bu sistemde entegre. Bu sistemle mallarınız gümrükten çok hızlı geçecek” diye konuştu.

Gelir İdaresi Başkanlığı Elektronik Defter ve Belge Yönetim Müdürü Şahin Engin Uysal, e-Fatura uygulamasına tüm ihracatçıların tabi olmadığını, e-Fatura uygulamasına geçmiş 17 bin ihracatçının ihracat faturalarında e-Fatura düzenlemesi gerektiğini, 43 bin ihracatçının eski sistemde devam edeceğini anlattı.

1 Temmuz 2017 tarihinde başlayan uygulamanın aksaklıklarının giderilmesi için ihracatçıları katılımcı olmaya çağıran Uysal şöyle devam etti; “Katılın soru sorun ve uygulamaya yön veriniz. İhracat o kadar kolay değil. Sizlerden aldığımız geri dönüş ile bu uygulamaya sizler yön verdiniz. Hala eksiğimiz var. Dokümanlara bakmanızda fayda var.”

Kaynak

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Mesaj Gönderin
Bize mesaj gönderin