Genel

Firmanıza Özel E-ihracat Yazılımı ICAP

Dünyadaki iletişimin dijitalleşmesi ile beraber müşteri ilişkilerinin, satış işlemlerinin dijital ortama taşınması kolaylaştı. Yazılımlar, mobil cihazlar, tablet ve bilgisayarlar sayesinde bulunduğunuz herhangi bir yerde sipariş verebilir, sipariş ile ilgili bilgi ve evrakları anlık takip edebilir olmak satış süreçlerine zaman ve mekân bağımsız çözümler sağladı.

E-ihracat sürecini yazılım ile çözen firmalar; yurt içi ve yurt dışı müşterileri – bayileri ile yaptıkları tüm ticareti anlık olarak takip ediyor, sipariş topluyor ve müşterileri ile aralarındaki tüm iş süreçlerini dijital çözümlerle kolaylaştırıyorlar.

E-ihracat yazılımı ile müşteriler ile yapılan görüşmeler, yazışmalar, evrak alışverişi ve sipariş işlemleri dijital ortamda yapılabiliyor. Özellikle saat farkı olan ülkelerle yapılan ticarette anlık olarak istenilen bilgiye ulaşabilmek, paylaşabilmek geç saatlere kadar süren iş görüşmelerinin önüne geçiyor.

Firmalar kendilerine özel şekillendirilen e-ihracat yazılımıyla müşterileri ile yapılan ticaretin tüm bilgilerini istedikleri sunucu ve bulut ortamında güvenli koşullarda saklayabiliyorlar. DBI Yazılım’ın bu çerçevedeki dijital çözümü ICAP – Uluslararası Müşteri Erişim Portalı, firmanıza özel hazırlanan ticaret platformudur.

ICAP ile yurt içinde ve yurt dışında bulunan tüm müşterileriniz ve bayileriniz ile yaptığınız ticaret güvenli, kolay takip edilebilir ve iş akışlarınızı kolaylaştıracak dijital bir platformda gerçekleşiyor.

ICAP Özelleştirilebilir E-ihracat Yazılımı ile Neler Yapılabilir?

  • ICAP e-ihracat yazılımı ile ürünlerinizi firmanıza özel hazırlanan kataloglarda müşterilerinize sunabilirsiniz.
  • Müşteri taleplerini, siparişlerini toplayabilir, satış süreçlerindeki iş akışlarınızı ICAP ’de uygulayabilirsiniz.
  • İsteğiniz dahilinde müşterilerinize sipariş verdikleri ürünlerin üretim durumunu, ne zaman sevk edileceğini, önceki siparişlerinden kalan miktarları takip etmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Müşterileriniz hangi satın almasından dolayı, ne kadar borcu olduğunu, son ödeme tarihlerini ICAP e-ihracat yazılımı ile takip edebilirler, isterseniz borcu olan müşterilerinizin ürün talebinde bulunmalarını engelleyebilirsiniz.
  • Siparişleri müşterinize gönderdiğinizde, istediğiniz lojistik, fatura bilgilerini, satış ya da ihracat satışı ile ilgili tüm evrakları müşterinizle ICAP ile online paylaşabilirsiniz.
  • Müşteriniz gönderdiğiniz satış ve lojistik bilgilerine anlık olarak ulaşabilir,  aynı anda size kimin, ne zaman bilgiyi aldığı bilgisi gösterilmektedir.
  • Firma çalışanlarınız bulundukları departmanın yetkisi dahilinde müşteri siparişleri ve operasyon bilgilerini takip edebilir, yönetebilir.
  • Ticaretinizde rol alan hizmet tedarikçileriniz de ICAP’de birer kullanıcı olabilir. Lojistik ve sigorta firmaları, gümrük müşaviriniz ile aranızda gerçekleşen bilgi ve evrak alışverişi, bu işlemler ile ilgili yazışmalar ICAP ile yapılabilir ve kayıt altına alınabilir.

ICAP e-ihracat yazılımı ile ticaretinizi dijital bir platforma taşırken tüm iş akışlarınızı kolaylaştırabilir, satışta dijitalleşirken kuralları siz belirleyebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Mesaj Gönderin
Bize mesaj gönderin